Oct 21, 2025 Zanechajte správu

Aký je rozdiel medzi OV2640 a OV5640?

Ako dva hlavné obrazové snímače CMOS od spoločnosti OmniVision sú OV2640 a OV5640 široko používané v oblasti integrovaného videnia, elektroniky pre domácich majstrov a monitorovania bezpečnosti. Aj keď obe uprednostňujú nízku spotrebu energie a nákladovú-efektívnosť, ich technické vlastnosti, praktický výkon a hranice aplikácií sa výrazne líšia. Nasleduje komplexná a integrovaná porovnávacia analýza, ktorej cieľom je poskytnúť referenciu pre výber projektov.

 

 

 

1. Základné špecifikácie: Základné rozdiely v hardvéri

 
OV2640 VS OV5640

Najintuitívnejšie rozdiely spočívajú v ich hardvérových parametroch, ktoré priamo definujú základné zobrazovacie schopnosti. Upozorňujeme, že niektoré hodnoty sa môžu líšiť podľa implementácie modulu.

Parameter
OV2640
OV5640
Rozlíšenie 2 megapixely (1632 × 1232 efektívnych; max UXGA 1600 × 1200) 5 megapixelov (2 592 × 1 944 efektívnych; štandard QSXGA)
Veľkosť pixelov 2,2 μm × 2,2 μm (väčšie pre lepšie-zachytenie fotónov pri slabom osvetlení) 1,4 μm × 1,4 μm (kompenzované pokročilou technológiou pixelov)
Optická veľkosť 1/4 palca (kompatibilné s mini objektívmi) 1/4 palca (rovnaký tvarový faktor, iný vnútorný dizajn)
Maximálna snímková frekvencia 15fps@UXGA (1600×1200), 30fps@SVGA (800×600), 60fps@CIF (352×288) 15fps@QSXGA (2592×1944), 30fps@1080P, 60fps@720P, 90fps@VGA
Prevádzková teplota Obchodná trieda: -30 stupňov ~ 70 stupňov Typické spotrebiteľské moduly: 0 stupňov ~ 50 stupňov; priemyselné varianty do -30 stupňov ~ 70 stupňov

 

2. Kvalita obrazu a praktický výkon: nad rámec špecifikácií

 

Rozlíšenie a veľkosť pixelov nie sú jedinými určujúcimi faktormi kvality obrazu-praktický výkon závisí od prispôsobenia objektívu, účinnosti kompresie a skutočného{1}}prispôsobenia sa životnému prostrediu.

 

2.1 Čistota a kontrola hluku

OV2640 Camera module

OV2640: Väčšie 2,2μm pixely pomáhajú zachytiť viac fotónov pri slabom osvetlení, ale jeho citlivosť (1,3V/(Lux·s) v režime SXGA) a dynamický rozsah (50dB) sú skromné. Jeho vstavaný-hardvérový JPEG kodér znižuje šírku pásma MCU, ale môže spôsobiť kompresné artefakty (napr. hranaté okraje) pri vysokých rýchlostiach kompresie, najmä v scénach bohatých na detaily-.

 

OV5640: Menšie 1,4μm pixely sú kompenzované pokročilou pixelovou technológiou, ktorá poskytuje vyššiu citlivosť (0,6V/(Lux·sec) štandard; až 3800mV/lux·sec pri 550nm) a širší dynamický rozsah (68dB). V praxi často vytvára čistejšie obrázky vďaka lepšiemu prispôsobeniu šošoviek (bežné v moduloch s vysokým-rozlíšením) a menšiemu šumu, dokonca aj pri prevzorkovaní na 2 MP (zodpovedajúce rozlíšeniu OV2640).

OV5640 Camera module

2.2 Výstupné formáty

Obidva podporujú viacero formátov, ale s cielenými funkciami:

SF4V2640BA-ESP-S V10 1

OV2640: Zameriava sa na flexibilitu pre systémy s nízkou{1}}šírkou pásma, podporuje YUV422/420, YCbCr422, RGB565/555 a 8/10-bitové RGB RGB. Hardvérový JPEG kodér je kľúčovou výhodou pre MCU s obmedzeným výpočtovým výkonom (napr. ESP32, STM32F1).

 

OV5640: Uprednostňuje vysokokvalitný{1}}prenos, podporuje MJPEG (komprimovaný) a YUV422 (nekomprimovaný). Chýba mu hardvérový kódovač JPEG, ale vyniká nekomprimovaným výstupom s vysokým-rozlíšením, vďaka čomu je vhodný pre scenáre vyžadujúce následné-spracovanie (napr. detekcia priemyselných defektov).

z

3. Integrácia rozhrania a hardvéru: Jednoduchosť verzus vysoká rýchlosť

Dizajn rozhrania má priamy vplyv na to, ako sa senzory integrujú s mikrokontrolérmi (MCU) a vstavanými systémami, s kompromismi- medzi jednoduchosťou používania a priepustnosťou údajov.

 

3.1 Dátové a ovládacie rozhrania

Funkcia
OV2640
OV5640
Primárne dátové rozhranie DVP paralelné (8/10-bit) + SCCB (kompatibilné s I2C) MIPI CSI-2 (1-2 pruhy, max 1Gbps) + I2C
Alternatívne varianty Dostupné moduly USB (zjednodušuje integráciu PC/MCU) Dostupné moduly USB (pre vysokorýchlostný{0}}prenos dát)
Použitie GPIO Vyššie (paralelná zbernica vyžaduje viacero kolíkov) Nižšie (sériové MIPI znižuje kabeláž)
Kompatibilita s MCU Ideálne pre MCU základnej{0}}úrovne (STM32F1, ESP32) bez podpory MIPI Vyžaduje MCU s protokolmi CSI (napr. ESP32-S3, STM32H7)

 

3.2 Kľúčové funkcie integrácie

1

OV2640: Paralelné rozhranie umožňuje priame pripojenie k MCU bez špecializovaných ovládačov, čo z neho robí najlepšiu voľbu pre DIY projekty (napr. ESP32-CAM). Jeho pevné hodiny 24 MHz zjednodušujú návrh obvodu, ale obmedzujú priepustnosť. Pri výrobe modulov sa stabilná kvalita začína vo výrobnom prostredí – tu hrajú riadené výrobné procesy rozhodujúcu úlohu pri zabezpečovaní konzistentného výkonu modulov založených na OV2640.

OV5640: MIPI CSI-2 znižuje zložitosť PCB a umožňuje prenos v reálnom čase 1080P/30fps-. Vyžaduje si to však prísnu kalibráciu časovania (napr. konfiguráciu PLL cez registre 0x3035-0x3037) a vyhradené sekvenovanie výkonu (200us oneskorenia medzi režimami). Na úplné odomknutie svojho vysokého-potenciálu rozlíšenia potrebujú moduly precíznu montáž{18}}, ako je pokročilý proces AA (Active Alignment) vykonaný v bezprašných dielňach COB triedy 10/100, ktorý zaisťuje optimálne zarovnanie šošovky a snímača a minimalizuje odchýlky vo výkone.

info-800-800

4. Vývoj a praktická implementácia: výzvy a adaptabilita

Pre inžinierov sa senzory výrazne líšia zložitosťou vývoja, najmä pokiaľ ide o návrh ovládača a skutočný-výkon na cieľovom hardvéri.

 

4.1 Registrácia a konfigurácia hodín

OV2640: Používa 8-bitové adresy registrov (napr. riadenie expozície na 0x10) so stručnou inicializačnou sekvenciou. V praxi dosahuje 15fps@1600×1200 na STM32F429, bez potreby zložitého ladenia taktu.

 

OV5640: Vyžaduje 16-bitové adresovanie registra (napr. riadenie expozície v rozsahu 0x3500-0x3503) a programovateľné hodiny (24-96MHz cez PLL). Na rovnakom STM32F429 dosahuje iba 7-8 snímok za sekundu @ 1280 × 800 kvôli vyšším nárokom na dátovú šírku pásma, čo zdôrazňuje potrebu výkonných MCU.

SF-C5014OV-AD06 17

4.2 Správa napájania

OV2640: Režimy s pevným výkonom (2,5-3,0V analógový, 1,7-3,3V digitálny) s typickou spotrebou 125-140mW. Žiadny viacúrovňový{11}}pohotovostný režim, čo zjednodušuje návrh napájacieho obvodu{12}}zariadení napájaných z batérie (napr. inteligentné nositeľné zariadenia). Pri dlhodobom{13}}používaní modulov s nízkou spotrebou{16}}poskytuje spoľahlivá popredajná podpora, ako je 1-ročná výmenná služba a 10-ročná záruka, istotu proti neočakávaným poruchám.

 

OV5640: Dynamická správa napájania prostredníctvom registrov 0x3100-0x3103 (15uA pohotovostný režim, 80-90mW aktívny). Hoci je efektívnejší v nečinnosti, jeho vyšší aktívny výkon (v režimoch s vysokým rozlíšením) a prísne sekvenovanie napätia (jadro 1,2 V, IO 2,8 V) zvyšujú zložitosť. Táto zložitosť podčiarkuje hodnotu vyspelej technickej podpory počas vývoja – niečo, čo pochádza z desaťročí priemyselných skúseností v oblasti optických zariadení a kamerových modulov.

SF4V564088BY-ESP 16

4.3 Automatické funkcie

-

OV2640: Základné automatické-ovládanie (AE/AGC/AWB) prostredníctvom pevných registrov (AWB pri 0x01-0x03). Chýba automatické zaostrovanie (AF)-všetky moduly používajú objektívy s pevným ohniskom.

 

OV5640: Pokročilé automatické-ovládanie (napr. AWB-založené na scéne) a voliteľné automatické zaostrovanie (v prémiových moduloch). Jeho 16-bitové maticové registre farieb (0x5000-0x503F) umožňujú jemné doladenie pre špecifické prostredia (napr. slabé osvetlenie, priemyselné osvetlenie). Moduly s takýmito pokročilými funkciami ťažia z prísnych noriem kontroly kvality, ktoré sú často overované spoluprácou s 500 najlepšími spoločnosťami Fortune, čo je dôkazom spoľahlivosti produktu.

9

5. Aplikačné scenáre: Prispôsobenie snímačov požiadavkám

Silné stránky senzorov sú v súlade s rôznymi prípadmi použitia na základe potrieb rozlíšenia, výkonu spracovania a nákladových obmedzení.

1

5.1 OV2640: Aplikácie-citlivé na náklady-s nízkou šírkou pásma

 

  • Elektronika pre domácich majstrov: Projekty ESP32-CAM (základné snímanie obrazu, detekcia pohybu), kde kompresia JPEG znižuje zaťaženie dát.​
  • Vstupná-úroveň zabezpečenia: Pomocné kamery na detekciu pohybu 60fps@CIF.​
  • Zariadenia s nízkou spotrebou energie: Batériou-napájané nositeľné zariadenia alebo inteligentné domáce senzory (režimy s pevnou spotrebou zabraňujú únikom prúdu v pohotovostnom režime).

5.2 OV5640: Kritické scenáre s vysokým-definovaním, výkonom-

 

  • HD sledovanie: 1080P/30fps monitorovanie s jasnými detailmi.​
  • Priemyselná inšpekcia: Presná detekcia chýb vyžadujúca rozlíšenie 5 MP.​
  • Pokročilé vstavané systémy: Stereovízne moduly (vnímanie hĺbky) alebo vylepšenia ESP32-S3 (náhrada OV2640 na odstránenie šumu JPEG).
SF-C5014OV-FF-D100-L43 17

Desaťročia skúseností v tomto odvetví-viac ako 30 rokov vo vývoji modulov optických zariadení a kamier-pre oba scenáre zaručujú, že modulové riešenia sú prispôsobené špecifickým potrebám aplikácií, či už ide o optimalizáciu nákladov pre svoje vlastné projekty alebo o zdokonalenie presnosti pre priemyselné použitie.

 

6. Sprievodca rýchlym výberom a podpora prispôsobenia

Úvaha
Vyberte OV2640
Vyberte OV5640
Potreba rozlíšenia Menšie alebo rovné 2 MP (základné zobrazenie) Väčšie alebo rovné 5 MP (HD/video, podrobná analýza)
MCU/procesor Vstupná-úroveň (STM32F1, ESP32) Vysoký-výkon (STM32H7, ESP32-S3)
Priorita kľúčových funkcií Hardvérový JPEG, jednoduchá integrácia AF, široký dynamický rozsah, rýchlosť MIPI
Obmedzenia výkonu Batériové-napájanie (pevný režim nízkej{1}}energie) Batérie s -striedavým napájaním alebo vysokokapacitné{1}}batérie
Rozpočet a zložitosť Nízke náklady, jednoduchý vývoj Vyššia cena, pokročilá kalibrácia

 

Okrem štandardných možností modulov je k dispozícii komplexná podpora prispôsobenia na splnenie rôznych potrieb-od{1}}jednorazových{1}}riešení OEM pre inteligentné domáce kamery založené na OV2640- až po moduly OV5640 na mieru s teplotnou odolnosťou na priemyselnej úrovni. Táto flexibilita zaisťuje, že aj jedinečné požiadavky aplikácie sú riešené bez kompromisov vo výkone.

 

Záver

Výber snímača a hodnota dôveryhodného partnera
 
SF-C5014OV-FF-D100-L43 13

OV2640 a OV5640 nie sú „lepšie/horšie“, ale „špecializované na rôzne potreby“. Pri výbere medzi nimi začnite so svojimi základnými požiadavkami: ak potrebujete cenovo-efektívne,{4}}ľahko-integrovateľné základné zobrazovanie, OV2640 je praktickou voľbou; ak je dôležité vysoké rozlíšenie, široký dynamický rozsah alebo automatické zaostrovanie, OV5640 poskytuje vynikajúci výkon-za predpokladu, že ho spárujete s precíznou výrobou (napríklad zarovnaním AA), aby ste maximalizovali jeho potenciál.
 

Konečná kvalita obrazu a{0}}dlhodobá spoľahlivosť však nezávisia len od samotného snímača, ale aj od možností výrobcu modulu. Toto je miesto, kde spoločnosť SincereFirst vyniká: vďaka bezprašným-dielňam COB triedy 10/100 a pokročilým procesom AA zaisťuje stabilnú vysokokvalitnú{5}}výrobu modulov OV2640 aj OV5640; 30 rokov skúseností v optickom priemysle sa premieta do vyspelej technickej podpory pre komplexné integrácie; spolupráca s Fortune Top 500 spoločnosťami potvrdzuje kvalitu jeho produktov; a 1-ročný servis výmeny plus 10-ročná záruka ponúka dlhodobý-pokoj. Či už potrebujete štandardné moduly alebo riešenia na mieru, SincereFirst premosťuje priepasť medzi špecifikáciami snímačov a úspechom reálnych aplikácií a mení technické parametre na spoľahlivé, prispôsobené zobrazovacie riešenia, ktoré spĺňajú vaše jedinečné potreby.

Zaslať požiadavku

whatsapp

teams

VK

Vyšetrovanie